Aktualności

Media społecznościowe

22 czerwiec 2018

Dnia 22.06.2018r, w Zespole Placówek Oświatowych w Strzelinie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/18. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście Wicestarosta Powiatu Strzelińskiego Aleksander Ziółkowski oraz Komendant Ochotniczego Hufca Pracy w Strzelinie Pani Katarzyna Wachowska. Dyrektor ZPO Pani Beata Schaffner powitała gości i podziękowała za rok owocnej pracy, nauczycielom, rodzicom, uczniom i pracownikom szkoły. Wręczyła uczniom/wychowankom nagrody i podziękowania. Uroczyście pożegnano klasy III gimnazjum. Miniony rok szkolny podsumowano prezentacją multimedialną.
Na koniec uroczystości absolwenci gimnazjum zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Anna Matyja, Iwona Podgórska

14 czerwiec 2018

W dniu 14 czerwca nasi uczniowie wraz z Panią Kamilą i Gil i Panem Krzysztofem Marganem odbyli kolejną wycieczkę krajoznawczą. Celem tej wycieczki był Brzeg i Opole. Uczniowie odwiedzili zamek książąt brzeskich oraz Muzeum Wsi Opolskiej.

Opracował: Krzysztof Margan

07 czerwiec 2018

7 czerwca 2018r. obchodziliśmy w naszej placówce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Był on połączony z pożegnaniem klas trzecich. W tym dniu nie było zajęć edukacyjnych, wszyscy skupili się na konkurencjach sportowych.
Zaczęliśmy od biegów, potem był rzut piłką lekarską na odległość, gra w ping ponga piłką do siatkówki, a następnie rozgrywki międzyklasowe w piłkę nożną. W przerwie można było posilić się frytkami, pyszną kiełbaską z grilla (dziękujemy Firmie "Etoll" ze Strzelina), pokrzepić cukrem z pączków i ciastek, a także zaspokoić pragnienie pysznym kompotem. Finałem było pojawienie się lodów i kawy mrożonej - dziękujemy Kawiarni - Lodziarni "Tony" ze Strzelina. W tle słychać było muzykę, nad którą czuwał nasz Dj Jakub. Na zakończenie rozgrywek piłkarskich postanowili zmierzyć się ze sobą uczniowie i nauczyciele. W tym roku wygrali uczniowie. Gratulacje!!!

Cały dzień upłynął w atmosferze zdrowej rywalizacji, wszyscy świetnie się bawili, a pogoda dopisała. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka!!!

07 czerwiec 2018

W dniu 7 czerwca 2018r. odbyła się kolejna edycja imprezy plenerowej p.n. „Majówka z Frankensteinem” w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śląskich. W tym roku hasłem przewodnim był „Hogwart- czary i magia we włościach Ziemi Ząbkowickiej”. Hufiec Pracy 1-63 w Strzelinie reprezentowała 5 osobowa drużyna: Patryk, Andrzej, Jakub, Patryk i Piotr wraz z komendantem jednostki p. Katarzyną Wachowską. Młodzież wraz z wychowawcami własnoręcznie przygotowali i przebrali się w stroje nawiązujące do tematyki spotkania- wcielili się w grono pedagogiczne Hogwartu, czyli m.in. w dyrektor Dolores Umbridge, Dumbledore czy profesor Sybillę. Organizatorzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania i zapewnili przybyłej młodzieży ogrom atrakcji. O tak wzięliśmy udział w przygodzie z przewodnikiem podczas zwiedzania pięknego zamku w Kamieńcu Ząbkowickim, w konkursie na najładniejszy straszny strój, plastycznym pn. „Zamek Marianny Orańskiej” oraz w konkursie pn. „Rozgrywki miotłą”. Był to udany wyjazd, młodzież nie tylko doskonale się bawiła ale także zdobyła II miejsce w rozgrywkach miotłą, Patryk otrzymał II miejsce w konkursie plastycznym pn.”Zamek Marianny Orleańskiej”, Piotr otrzymał za swój strój i grę aktorską jako dyrektor Dolores Umbridge specjalne wyróżnienie, a opiekun zajął III miejsce za najlepszy strój w kategorii wychowawcy. Bardzo dziękujemy organizatorom za wspaniałą zabawę i ciepłe przyjęcie.

Autor: Katarzyna Wachowska, Komendant HP 1-63 w Strzelinie
Zdjęcia: Katarzyna Wachowska, Komendant HP 1-63 w Strzelinie

23 maja 2018

Dnia 23 maja 2018 roku odbył się XVII Marsz na Orientację, którego organizatorami byli Zespół Placówek Oświatowych w Strzelinie oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział Ziemi Strzelińskiej w Strzelinie. Nadzór nad zawodami pełnił sędzia ogólnopolski Pan Krzysztof Lucima oraz Przodownik Imprez na Orientacje – Pan Mariusz Lucima. Patronat nad imprezą objęło Starostwo Powiatowe w Strzelinie. W zawodach wzięło udział 9 drużyn z województwa dolnośląskiego. Oficjalnie imprezę otworzyli starosta strzeliński Marek Warcholiński oraz dyrektor ZPO w Strzelinie Beata Schaffner. Po uroczystym rozpoczęciu, drużyny wraz z opiekunami udały się na Gromnik, gdzie rozpoczęły się zmagania. Zadaniem każdej drużyny było pokonanie trasy 4400 metrów oraz odnalezienie 8 punktów kontrolnych na trasie, której wyznaczeniem, zajęli się – jak co roku – panowie Krzysztof i Mariusz Lucima ze strzelińskiego PTTK. Najlepiej spośród wszystkich drużyn poradzili sobie uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Strzelinie (gimnazjum przysposabiające do pracy poprzez OHP) i to do nich należało miejsce na najwyższym podium. Tuż za nimi uplasowała się drużyna z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego ze Szklarskiej Poręby, dla której był to debiutancki udział. Trzecie miejsce zajęli uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Strzelinie. Najlepszą w kategorii Ośrodków Szkolno-Wychowawczych okazała się drużyna z Piławy Górnej, drugie miejsce zajęła drużyna z Dzierżoniowa a na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Trzebnicy.

Należy wspomnieć o tegorocznych sponsorach - Starostwu Powiatowemu w Strzelinie, Lokalnej Grupie Działania Gromnik w Strzelinie, Urzędowi Miasta i Gminy w Strzelinie, Piekarni „Muszyński” w Szczawinie, Hurtowni art. Spożywczych „VIKA” w Szczawinie oraz Firmie „Etoll” w Strzelinie. bez pomocy których Marsz na Orientację nie mógłby się odbyć.

22 maja 2018

22 maja uczniowie klas II i III gimnazjum brali udział w Targach Pracy i Edukacji zorganizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Strzelinie. Uczniowie zapoznali się z szeroką ofertą lokalnego rynku pracy i kierunkach kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych.

17 maja 2018

W dniu 17 maja 2018 klasa 2f pod opieka p K. Gil i K. Margana pojechała na wycieczkę do Międzygórza w Masywie Śnieżnika. Z miejscowości tej odbyli pieszą wycieczkę do schroniska pod Śnieżnikiem oraz do Wodospadu Wilczki. w miedzy czasie było też ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Krzysztof Margan, Kamila Gil.

17 maja 2018

17.05.2018 roku troje uczniów gimnazjum przy ZPO w Strzelinie: Eliza Głazowska, Piotr Zawadka i Jakub Makowski wzięli udział w Wojewódzkich Mistrzostwach Strzeleckich Młodzieży OHP.

Zawody odbyły się na strzelnicy stadionu olimpijskiego we Wrocławiu. Konkurencji strzelania z karabinka sportowego towarzyszył także konkurs wiedzy patriotycznej.

Pomimo braku pogody i większych sukcesów na polu obronnym uczestnikom towarzyszył świetny nastrój, a wychowawca opiekujący się grupą uplasował się w ścisłej czołówce województwa.

Za rok też jedziemy!

Ewelina Niemczyska.

15-16 maja 2018

Jak co roku w maju wszyscy uczniowie ZPO w Strzelinie biorą udział w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Każdy uczestnik zajęć praktycznie ćwiczy umiejętność reagowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, resuscytację krążeniowo-oddechową i układanie ciała w pozycji bocznej ustalonej. W ogólnej dyskusji i wymianie doświadczeń poruszane są także kwestie znaczenia znajomości własnej grupy krwi oraz posiadania karty ICE.

Zajęcia realizowane są w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego placówki z użyciem materiałów dydaktycznych ufundowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Ewelina Niemczyńska

14-21 maja 2018

W dniach 14 i 21 maja odbyły się wizyty w zakładach pracy - zapoznanie z wykonywaniem zawodu piekarza, cukiernika w Piekarni "Muszyński " w Szczawinie.
Druga wizyta w Zakładzie Stolarskim w Gęsińcu. Pracę stolarza przybliżył właściciel Zygmunt Wójtowicz.

02 maj 2018

Zespół Placówek Oświatowych w Strzelinie przy współpracy z PTTK Oddział Ziemi Strzelińskiej organizuje XVII już Marsz na Orientację.

Serdecznie zapraszamy wychowanków Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych oraz Ośrodków Szkolno – Wychowawczych do wzięcia udziału w marszu, który ma na celu integrację młodzieży poprzez aktywne spędzanie czasu wolnego w otoczeniu pięknej przyrody Ziemi Strzelińskiej. Podczas imprezy uczestnicy otrzymają mapy, zgodnie, z którymi odnajdywać będą wskazane punkty kontrolne. Przewidziane są również konkurencje sprawnościowe.

Rozpoczęcie imprezy – ZPO w Strzelinie, 23.05.2018r, godzina 9:00 następnie przejazd na miejsce startu drużyn. Po zakończeniu marszu odbędzie się piknik przy ognisku oraz wręczenie pucharów i dyplomów.
Regulamin dotyczący marszu dostępny jest na naszej stronie internetowej MOS Strzelin www.mos-strzelin.pl w zakładce do pobrania.

Zgłoszenia przyjmowane są codziennie do 16 maja 2018r pod numerem telefonu 71 39 27 830

Gwarantujemy świetną zabawę i niesamowite wrażenia w obcowaniu z przyrodą.

26 kwietnia 2018

Dnia 26.04. 2018r. odbył się apel poświęcony 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel został przygotowany w formie lekcji historii przedstawiającej tak ważne wydarzenie w historii Rzeczpospolitej, jakim było uchwalenie drugiej na świecie konstytucji (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) zmieniającej ustrój kraju i wprowadzającej szereg kluczowych dla jego rozwoju reform.
Do przedstawienia zostały włączone pieśni patriotyczne : „Majowa Jutrzenka”, "Dumka na Dwa Serca" oraz podkład muzyczny z filmu "Ogniem i Mieczem".

Apel przygotowali uczniowie klasy VIID , IIIE oraz IIF : Jerzy Praszmut, Arkadiusz Prucnal, Jakub Moskal, Kacper Rupalski, Maksymilian Wierobiej i Sebastian Burak pod opieką wychowawców : Beaty Kasprzak oraz Iryny Kaczmarczyk.

Opracowała: Beata Kasprzak.

23 - 24 kwietnia 2018

W dniach 23 - 24.04.2018r. wychowankowie oraz nauczyciele Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii wzięli udział w szkoleniu: „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”

Jest to projekt szkoleniowy realizowany przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas. Głównym działaniem w projekcie jest realizacja warsztatów z uczniami, rodzicami i nauczycielami szkół wszystkich poziomów w całej Polsce.
Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez dzieci i młodzież, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Szkolenie przeprowadziła Pani Elżbieta Haczkowski, miało ono formę warsztatową, wprowadzono też projekcję filmów. Treści dotyczyły m.in.: e-zagrożeń, form cyberprzemocy, uzależnienia od internetu, ochrony wizerunku, portali społecznościowych, bezpieczeństwa w sieci, profilaktyki. Po szkoleniu placówka otrzymała potwierdzenie w formie certyfikatu o odbytym szkoleniu.

Projekt szkoleniowy odbył się dzięki inicjatywie wychowawcy MOS - Joanny Merończyk, która była koordynatorem całego przedsięwzięcia.

Opracowała: Joanna Merończyk

23 kwietnia 2018

W dniu 26 kwietnia 2018r. uczniowie klas III gimnazjum w ramach zajęć KOŁA ZAWODOWEGO złożyli wizytę w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Strzelinie. W trakcie spotkania zapoznali się z działalnością MCK OHP, a przede wszystkim z ofertą kursów i szkoleń realizowanych przez tą jednostkę rynku pracy, dzięki którym mogą w przyszłości uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe. Pośrednik pracy przedstawiła także możliwości awansu i rozwoju zawodowego młodzieży.

Uczniowie mieli dużo pytań i wzięli bardzo aktywny udział w zajęciach.

16 kwietnia 2018

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczmy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.
Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

16 kwietnia 2018, grupa IIf i II-IIIg brały udział w wystawie plenerowej mającej swoją ekspozycję na strzelińskim rynku. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze postacie związane z czasem, gdy nasza ojczyzna powoli stawała się suwerennym państwem. Stało się to mimo różnic na tle światopoglądowym, religijnym - taka jest bowiem demokracja. Każda z tych osób wniosła swój wkład w powstanie niepodległej Polski.

Dziękujemy.

Opracowała: Joanna Merończyk

27 marzec 2018

Dnia 27.03.2018 Wolontariusze z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Strzelinie odwiedzili pensjonariuszy strzelińskiego Hospicjum. W trakcie wizyty zaprezentowali "Drogę Krzyżową wg. św Jana Pawła II".

Ponadto obdarowali chorych własnoręcznie zrobionymi kartkami świątecznymi.

22 marzec 2018

Dnia 22.03.2018 na hali sportowej przy ulicy Staromiejskiej w Strzelinie odbył się szkolny dzień sportu. Każda z klas wystawiła swoją reprezentację która rywalizowała w turnieju piłki nożnej. Zwycięstwo odniosła klasa 3E która po zaciętym finale pokonała klasę 2F – 3:2. W meczu o trzecie miejsce zmierzyły się drużyny nauczycieli i klasy 6 – 7 D. Uczniowie pokonali nauczycieli i stanęli na najniższym stopniu podium.
Królem strzelców turnieju został Sebastian Kotuła z klasy 2 F.

Opracował: Dawid Krawczuk.

12-14 marzec 2018

12 i 14 marca 2018 roku chłopcy z grup II-III G i III E wykonali prace w ramach projektu "Marzycielska poczta".
Przygotowane kartki zostaną przesłane do fundacji we Wrocławiu i trafią do jej podopiecznych - chorych dzieci potrzebujących wsparcia i odrobiny kolorów w codziennym życiu i zmaganiach z chorobą.

Akcja zorganizowana we współpracy z Ochotniczym Hufcem Pracy w Strzelinie. Z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia!!!

Ewelina Niemczyńsk

06 marzec 2018

6 marca br. w Stowarzyszeniu św. Celestyna w Mikoszowie przeprowadzono XV edycję turnieju dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej „Z Prewencją Na Ty” zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Strzelinie.
MOS Strzelin reprezentowały dwie drużyny w składzie: Sebastian Burak, Piotr Zawadka, Dawid Bender, Paweł Grela (drużyna nr 1, przygotowana przez wychowawcę Joannę Merończyk) oraz Jakub Jermakowicz, Kacper Rupalski, Jerzy Praszmut i Artur Berka (drużyna nr 2, przygotowana przez wychowawcę Beatę Kasprzak). Drużyna nr 1 zajęła pierwsze miejsce !!!!!!!!!! Drużyna nr 2 zasłużone II. Zawodnicy otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Chłopaki gratulacje!!!!!!!

W konkursie udział wzięły dzieci i młodzież z ośrodków specjalnych z Mikoszowa, Strzelina, Kątów Wrocławskich oraz Skoroszowic. Do turnieju przystąpiło po kilka drużyn z każdej placówki, w kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddziału we Wrocławiu, Sanepidu w Strzelinie, placówek oświatowych biorących udział w turnieju oraz gość honorowy - maskotka dolnośląskiej Policji „Komisarz Lew”.

Wzorem lat ubiegłych uczestnicy odpowiadali na pytania z zagadnień obejmujących: wiedzę o Policji, prewencji kryminalnej, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa energetycznego, higieny i zdrowia.

04 marzec 2018

Mateusz Młynarczyk Wolontariusz z 2c w dniu dzisiejszym brał udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych,Tropem Wilczym o godzinie 12 w Strzelinie. Mateusz zajął 11 miejsce na 180 uczestników. Gratulujemy!!!
Głównym celem Biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945 - 1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku. Dlatego też Bieg ma charakter wielopokoleniowy: imprezie towarzyszą liczne atrakcje edukacyjne przeznaczone dla całych rodzin, takie jak terenowe gry rodzinne, rekonstrukcje historyczne, koncerty, wystawy i spotkania ze wspaniałymi Gośćmi. Kulminacyjnym punktem każdego Biegu „Tropem Wilczym” jest zaś bieg rodzinny na dystansie 1963 m., który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”.

16 luty 2018

16 lutego 2018r. z inicjatywy wychowawcy MOS p. Joanny Merończyk wybraliśmy się do Schroniska dla Zwierząt "Azyl" w Dzierżoniowie. Już na wstępie powitała nas gromada rozszczekanych psiaków, domagających się uwagi. Po przekazaniu karmy mogliśmy wyjść z niektórymi na spacer drogą biegnącą niedaleko schroniska. Wybrane przez opiekunkę psy okazały się bardzo posłuszne i chętnie oddały się nam pod opiekę. Najbardziej utkwił nam w pamięci Mecenas - pies rasy mastif, który mimo wieku i choroby dzielnie radził sobie na spacerze. Gdy się położył to leżał i żadna siła nie mogła go ruszyć z chodnika. No chyba, że było to głaskanie i drapanie, ale pomagało na krótko. Dzięki temu spacer był nie tylko przyjemny, ale i zabawny. Psiaki skradły nam nasze serca, więc postaramy się, aby takich wyjazdów było więcej.

opr. J.Merończyk.

10 luty 2018

Tak szybko jak się zaczęły, tak się skończyły. Ferie zimowe. A po feriach... powrót do szarej codzienności, którą trzeba było nieco ubarwić i podkoloryzować. Żeby było ciekawiej i przyjemniej.
Zaczęło się od zajęć arteterapii, podczas których chłopcy z gr. II-III G wykonali, misterną sztuką quillingu, piękne walentynkowe serca. To było w środę, 7 lutego.

W czwartek słooooooodki "Tłusty czwartek". Niestety nie udało się wykonać zdjęcia z samego pałaszowania pyszności, ponieważ zniknęły w zastraszającym tempie. Pozostało jednak słodkie wspomnienie;)))

A w sobotę... Oczywiście OSTATKI!!! Więc i u nas smacznie, kolorowo, imprezowo...
Przed nami II semestr. Do dzieła!!!

Autor tekstu i zdjęć: Ewelina Niemczyńska - wychowawca MOS

14 stycznia 2018

W tym roku gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Nasza ekipa w czasie kwesty przy NETTO w Strzelinie.

21 grudnia 2017

Dzisiaj w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne. W uroczystej atmosferze spędziliśmy miło czas. Wspólne składanie życzeń oraz śpiew kolęd wprowadziły nas w niezwykły, świąteczny nastrój. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt i spełnienia wszelkich marzeń.

14 grudnia 2017

„Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym...”

św. Jan Paweł II

W czwartek, 14 grudnia, w Strzelińskim Ośrodku Kultury odbył się III Integracyjny Przegląd Jasełek pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Strzelin oraz Starosty Powiatu Strzelińskiego. Organizatorem imprezy był, jak co roku, Zespół Placówek Oświatowych w Strzelinie. Podczas festiwalu na deskach SOK-u wystąpiło łącznie 250 uczestników, reprezentujących 13 placówek. Wszystkie występy były zachwycające, dopracowane i przykuwające uwagę. Ogromny wkład pracy i zaangażowanie zarówno uczestników, jak i opiekunów grup, przełożyły się na bardzo wysoki poziom przeglądu, co wydłużyło obrady jury. Oczarowana publiczność reagowała naprzemiennie gorącymi oklaskami, wzruszeniem, a nawet okrzykami zachwytu. Na twarzach malowały się autentyczne przeżycia, a pozytywna energia była tego dnia niemal namacalna.

Oto lista laureatów III Integracyjnego Przeglądy Jasełek:

• kategoria „szkoła specjalna”:
I miejsce - SOSZW w Skoroszowicach
II miejsce – ZSS w Oławie

• kategoria „przedszkola”:
Nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Strzelin – Niepubliczne Przedszkole Eko-Przedszkolak w Strzelinie
II miejsce – Przedszkole Miejskie w Strzelinie, grupa SKRZATY
III miejsce – Przedszkole Miejskie w Strzelinie, grupa PSZCZÓŁKI

• kategoria „szkoła podstawowa”:
I miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Strzelinie
II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Kuropatniku
III miejsce ex aequo – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Strzelinie oraz Niepubliczna Językowa Szkoła Podstawowa w Strzelinie

• kategoria „MOS, MOW, placówki opiekuńczo-wychowawcze”:
Nagroda Starosty Strzelińskiego – MOS w Strzelinie
I miejsce – MOW w Sobótce
II miejsce – Dom Dziecka w Ludowie Polskim.

Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwały Małgorzata Kącka i Marta Tatarska-Raba , współpracujące z całym gronem pedagogicznym ZPO w Strzelinie.
Zorganizowanie uroczystości nie odbyłoby się bez wsparcia sponsorów, dzięki którym możliwe było ufundowanie nagród oraz poczęstunku dla uczestników przeglądu.

Autor tekstu: Kamilla Gil

13 grudnia 2017

W okresie zimowym zostało zorganizowano sześć wyjść na nowo otwarte lodowisko w Strzelinie. Wychowankowie mieli możliwość uczyć się podstaw jazdy na łyżwach a Ci, którzy mieli już z nimi kontakt doskonalili swoje umiejętności. Zajęcia odbywały się w ramach lekcji wychowania fizycznego. Wzięły w nich udział wszystkie klasy.

Opracował: Dawid Krawczuk

06 grudnia 2017

6 grudnia 2017 roku wychowanków MOS w Strzelinie, w tym także klasę II-III G odwiedził "słodki" Mikołaj z drobnymi upominkowymi niespodziankami. Jako, że Święta zbliżają się wielkimi krokami, by oddać ich nastrój i wspólnie poczuć magię Bożego Narodzenia chłopcy od początku miesiąca pracowali nad okolicznościowymi dekoracjami pomieszczeń grupy. Pojawiła się piękna choinka, klimatyczne światełka, kolorowe ozdoby w oknach i gazetka tematyczna, a wszystko to okraszone nastrojową muzyką... Nawet grudniowa lektura oraz filmy w ramach zajęć relaksacyjnych podkreślają i dopełniają świąteczną atmosferę. Niecierpliwie oczekujemy Jasełek i Wigilii...

Autor: Ewelina Niemczyńska

30 listopada 2017

W czwartek 30 listopada 2017 roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Strzelinie wzięli udział w integracyjnym spotkaniu andrzejkowym, w trakcie którego tradycyjnie lali wosk i ochoczo uczestniczyli w okolicznościowych wróżbach, co przysporzyło wszystkim obecnym mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Opowiadano o tradycji i historii Andrzejek oraz własnych doświadczeniach związanych z obchodami tego święta. Młodzież zasiadła do wspólnego słodkiego poczęstunku, który umilił biesiadowanie. Całemu przedsięwzięciu, pomimo brzydkiej pogody, towarzyszyła przyjemna atmosfera i pozytywny nastrój. Uczestnicy mieli okazję do wymiany dobrych doświadczeń, zintegrowania się i nawiązania nowych przyjaźni.

Autor tekstu i zdjęć: Ewelina Niemczyńska

27 listopada 2017

Dnia 27.11.2017r. odbyła się lekcja biblioteczna w Bibliotece Pedagogicznej w Strzelinie dla uczniów klasy VI-VII d SP w ZPO w Strzelinie. Lekcja dotyczyła tworzenia komiksu w programie graficznym ToonDoo.
Uczniowie na zajęciach wykazali się dużą kreatywnością. W nagrodę za udział w zajęciach otrzymali słodki poczęstunek.

Oprac. Marta Nowakowska.

17 listopada 2017
16 listopada 2017

Dnia 16.11.2017 r. przeprowadzono w Zespole Placówek Oświatowych w Strzelinie akcję plakatowania szkoły pod hasłem „Alkohol”. Wychowankowie poszczególnych grup wychowawczych przygotowali prace plastyczne techniką dowolną na temat szkodliwości spożywania napojów alkoholowych oraz wykonali gazetki. Akcja poprzedzona była spotkaniem z uczestnikiem grupy AA oraz warsztatami ukazującymi negatywne skutki picia alkoholu dla zdrowia i życia młodego organizmu.

Beata Kasprzak, Marta Nowakowska.

16 listopada 2017

16 listopada 2017 gościliśmy Pana Jurka, anonimowego alkoholika. Pan opowiedział nam o swojej chorobie i walce, którą toczy każdego dnia. Jego historia dała nam dużo do myślenia. Każda grupa miała też odegrać scenki związane z problemem choroby alkoholowej. Chłopcy świetnie sobie poradzili. Wychowankowie zadawali gościowi ciekawe pytania, otrzymywali na nie wyczerpujące odpowiedzi. Salę, na której odbywało się spotkanie zdobiły wcześniej przygotowane przez młodzież plakaty, niosły one treści profilaktyczne i edukacyjne na temat nadmiernego spożywania alkoholu. Bardzo dziękujemy Panie Jurku za lekcję życia.

Spotkanie i warsztaty przygotowały panie: J. Merończyk, A. Szmitka i J. Hoppe

11 listopada 2017

"Jeszcze Polska nie zginęła póki My żyjemy…". Apel z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbył się w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii 10.11.2017. Było bardzo wzruszająco. Młodzi chłopcy bardzo wczuli się w reprezentowane role i godnie uczcili ten niezwykle ważny dzień dla wszystkich Polaków.

Alina Szmitka, Mariusz Pająk.

06 listopada 2017

6 listopada 2017r. gościliśmy w naszych progach przedstawicielkę Sanepidu ze Strzelina - p. Brygidę Makocką oraz p. Jacka Wasia i p. Wojciecha Piotrowicza z KPP w Strzelinie. Zaproszeni goście opowiadali o zgubnym wpływie narkotyków i dopalaczy na organizm człowieka. Dowiedzieliśmy się jak działają te środki oraz kto tak naprawdę korzysta na ich dystrybucji. Wiemy też, co grozi osobom uprawiającym, produkującym i sprzedającym te zakazane prawem substancje. Młodzież zadawała wiele pytań, oglądnęliśmy też film na wyżej wymieniony temat.

Spotkanie zorganizowały p. I.Podgórska, J. Merończyk oraz A. Szmitka.

24 październik 2017

Dnia 24 października 2017r. uczniowie brali udział w Targach Pracy zorganizowanych w Strzelińskim Ośrodku Kultury przez Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Strzelinie. Młodzież miała możliwość zapoznać się z ofertami pracy i usługami świadczonymi na lokalnym rynku pracy, a dodatkowo uzyskać informacje o możliwości podjęcia pracy weekendowej i wakacyjnej
Wanda Ziółkowska

19 październik 2017

W dniu 19.10.2017 nasi uczniowie wzięli udział w autorskim spotkaniu „Poznaj prawdę a prawda Cię uwolni”. Zajęcia poprowadził Marcin Tyburczy z Fundacji „Latarnia” ze Strzelec Opolskich. Tematyka spotkania obejmowała uzależnienia od nikotyny, narkotyków, alkoholu, oparte na historiach i świadectwach z własnego życia i osób, które były uzależnione. Prowadzący położył szczególnie nacisk na konsekwencje i skutki zachowań ryzykownych. Dodatkową atrakcją były wykonywane na żywo autorskie utwory hiphopowe, które opowiadały o zgubnym wpływie środków odurzających na życie młodego człowieka.

Wanda Ziółkowska

17 październik 2017

17 października 2017r. wychowankowie MOS oraz SOSzW spotkali się, by wspólnie celebrować "Święto darów jesieni". Impreza odbywała się w Skoroszowicach, gdzie mogliśmy podziwiać piękno parku, w którym znajduje się ośrodek. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali moc atrakcji, od sprawnościowych, po kulinarne i artystyczne. Było to: Szukanie ziemniaków w trawie, Wiszące jabłuszko, Obieranie marchewki w rękawicach roboczych na czas, Jakie jest jabłko?- przymiotniki określające jabłko, Marsz ze związanymi nogami, Szukanie ziemniaków, Matematyczne jabłka lub ziemniaki, Quiz o darach jesieni, Wyścig na nartach, Bieg w workach, Kelnerzy- bieg z warzywem na tacy, Strącanie kubków ziemniakiem.

Równie interesująco było w pracowniach, tam można było wziąć udział w zajęciach: plastycznych - Drzewo jesienne, kulinarnych - Wypieki – ciasta z marchewki i dyni, artystycznych - Moda jesienna + biżuteria, Jesienne ludki z kasztanów i warzyw, Kreatywne stwory z warzyw i owoców.

Dla wszystkich uczestników przewidziano degustację placków ziemniaczanych, frytek i przepysznych ciast z dyni, marchewki i pigwy. Dary jesieni okazały się przepyszne. Najważniejsza jednak była wspólna zabawa i spędzenie czasu razem, październik jest bowiem dla Zespołu Placówek Oświatowych miesiącem integracji. Pogoda dopisała, wszyscy świetnie się bawili, więc dzisiejszy dzień uważamy za udany!!!

13 październik 2017

W dniu 13.10.2017r. w piątek w naszej placówce obchodziliśmy święto Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbył sie uroczysty apel, na którym nowo przyjęci uczniowie złożyli Ślubowanie. W części artystycznej uczniowie przygotowali "wywiadówkę na wesoło".

12 październik 2017

W dniu 12.10.2017r. uczniowie klasy 2 c i 3 c w ramach integracji wybrali się do parku trampolin JumpWorld we Wrocławiu. Była to szalona zabawa- wyskoki i uniki po odbiciu się od trampolin to dużo śmiechu i radości, które dało się zauważyć podczas gry ruchowej w „zbijaka” w Strefie Dodgeball. W Strefie Basketu uczniowie mogli poczuć się jak gwiazdy NBA i bez trudu wykonać skomplikowane salta wrzucając piłkę do kosza. Jednak największą atrakcją okazał się basen z gąbkami, gdzie każde salto czy wyskok z trampoliny kończył się w mięciutkich gąbkach. Bieżnia akrobatyczna czy Strefa siatkówki również spotkały się z pozytywnym odzewem. Tego typu zajęcia to nie tylko świetna alternatywa dla lekcji w-f, ale przede wszystkim mnóstwo śmiechu, dobrej zabawy wraz z poprawą kondycji i samopoczucia.

03 - 05 październik 2017

W dniach od 3-5 października 13 wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Strzelinie wzięli udział w wycieczce survivalowej do Srebrnej Góry. Wycieczka ta była całkiem nowym doświadczeniem dla naszych chłopców. Działania z pogranicza sztuki przetrwania i turystyki były częścią realizowanego przez uczniów projektu edukacyjnego pt.: „ Aktywna edukacja”.

W ciągu trzech dni instruktorzy z „ Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej” stawiali przed młodzieżą różne zadania, którym mogli sprostać dzięki współpracy, odpowiedzialności oraz umiejętności posługiwania się mapą i kompasem-orientering. Dużym wyzwaniem okazały się zajęcia związane z pokonaniem lęku wysokości, tj. zjazdy na linach z trzydziestometrowego wiaduktu i zjazd kolejką tyrolską. Odwagą wykazali się również ci uczestnicy, którzy pokonali własne słabości i wspięli się na najwyższy punkt ścianki wspinaczkowej.

Warunki atmosferyczne niestety nie były nam przyjazne. Codziennie padał deszcz i właśnie w taką pogodę pokonaliśmy pieszo wiele kilometrów górskich szlaków. W trakcie wyprawy szlakiem dawnych kopalni srebra zawitaliśmy do sztolni. Zdobyliśmy również fort w Srebrnej Górze, gdzie sprawdziliśmy swoje umiejętności w strzelaniu z łuków oraz wiatrówek.

Poza zajęciami zorganizowanymi przez CTN mieliśmy wiele innych atrakcji. Wieczorem, pierwszego dnia, najwytrwalsi wyruszyli na 6 kilometrowy bieg trasą wyznaczoną przez nauczyciela. Kolejny wieczór spędziliśmy na pysznej pizzy, a następnie w ośrodku wczasowym rozpoczęła się niesamowita gra sprawdzająca kreatywność, logiczne myślenie oraz umiejętność współpracy w grupie.

Wyjazd okazał się doskonałą alternatywą spędzania czasu wolnego. Uczniowie i wychowawcy wrócili bardzo zmęczeni, lecz zadowoleni z tak miło i aktywnie spędzonego czasu na łonie natury. W przyszłym roku planujemy ponowny wyjazd! Ku uciesze uczestników nie zabrakło też niespodzianki w osobie Komisarza Lwa. Następnie organizatorzy przeszli do najważniejszej chwili spotkania, czyli wręczania nagród ufundowanych przez sponsorów.

27 Września 2017

Młodzi, piękni i żądni wiedzy wychowankowie MOS z gr.2f uczestniczyli w warsztatach XX Dolnoślaskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej. Z uwagą wysłuchali wykładu na temat poprawności fleksyjnej języka polskiego i zgodnie przyznali, że polski język być bardzo skomplikowany.

Kamila Gil, Alina Szmitka

20 Września 2017

W dniu 20.09.2017 w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Strzelinie odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Tydzień przedwyborczy obfitował w liczne plakaty i programy wyborcze. Najwięcej głosów dostał i został przewodniczącym szkoły Jakub Moskal, zastępcą Kacper Rupalski a skarbnikiem Piotr Zawadka.

Opiekun Alina Szmitka

04 Września 2017

4 września 2017 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Strzelinie, odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia Nowego Roku Szkolnego 2017/ 2018. Pierwszym punktem spotkania było wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego. Pani dyrektor Beata Schaffner powitała zebranych nauczycieli, wychowawców, pracowników szkoły, rodziców i uczniów, przekazując ciepłe słowa, życząc m. in. sukcesów w nauce uczniom, a nauczycielem w pracy. Następnie przedstawiciele młodzieży szkolnej w kilku słowach półżartem, pół serio powitali swoich kolegów, grono pedagogiczne oraz nowych wychowanków naszej Placówki.
Podczas uroczystości nawiązano także do kolejnej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Na zakończenie apelu Pani wicedyrektor Anna Barabach przedstawiła wszystkich pracowników szkoły i zaprosiła uczniów i nauczycieli do swoich klas.

Iwona Podgórska, Anna Matyja

23 czerwca 2017

Dnia 23.06.2017r, w Zespole Placówek Oświatowych w Strzelinie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/17. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście Inspektor Oświaty Pani Małgorzata Stachowiak oraz Komendant Ochotniczego Hufca Pracy w Strzelinie Pani Maria Jarosz. Dyrektor ZPO Pani Beata Schaffner powitała gości i podziękowała za rok owocnej pracy, nauczycielom, rodzicom, uczniom i pracownikom szkoły. Wręczyła uczniom/wychowankom nagrody i podziękowania. Uroczyście pożegnano klasy III gimnazjum. Miniony rok szkolny podsumowano prezentacją multimedialną. Na koniec uroczystości absolwenci gimnazjum zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Iwona Podgórska, Anna Matyja, Alina Szmitka

08 czerwca 2017

W dniu 8 czerwca, w ramach projektu edukacyjnego "Tajemnice Gór Sowich", odbyła się wycieczka krajoznawcza w Góry Sowie. Wychowankowie zwiedzili Kościół Pokoju w Świdnicy, zaporę wodną w Lubachowie i punkt kulminacyjny wycieczki, wejście do jednego z Kompleksów Riese - Podziemne Miasto Osówka. Przewodnik zapoznał ich z historią powstania tej budowli oraz z jej tajemnicami. Podziemną trasę pokonywali nie tylko pieszo, ale również przy pomocy łodzi. Niektóre chodniki są częściowo zalane wodą.

Krzysztof Margan

05 czerwca 2017

W czerwcu 2017 r. nasi uczniowie odwiedzili kolejny zakład pracy - Piekarnię "Muszyński" sp.j. w Szczawinie. Pracodawca przedstawił warunki pracy w zawodach piekarz i cukiernik a następnie szczegółowo omówił cykl produkcyjny pieczywa oraz wyrobów cukierniczych.

Piekarz to osoba, która wytwarza różnego rodzaju pieczywo według ustalonych receptur. Posiada wiedzę i umiejętności, które pozwalają mu na wyprodukowanie chleba i innych wyrobów, takich jak: rogaliki, chałki czy słodkie bułki drożdżowe.

Praca piekarza wiąże się z obsługą różnego typu maszyn, urządzeń oraz aparatury kontrolno-pomiarowej. Stopień trudności w ich obsłudze zależy od wielkości piekarni, a przede wszystkim od stopnia jej mechanizacji i automatyzacji.

Praca cukiernika polega na produkcji wszelkiego rodzaju ciast, ciastek, tortów, które poza walorami smakowymi powinny również posiadać walory wizualne. Cukiernik musi znać różnorodne przepisy, dopasowane do różnych okazji i wymagań klientów. W zawodzie tym istotna jest wyobraźnia, umiejętność modyfikowania przepisów, dostosowywania ich do okoliczności. Dobry cukiernik umie również realizować swoje autorskie pomysły, stąd jest to zawód dla ludzi pomysłowych i z wyobraźnią. Istotne są również zdolności manualne, niezbędne przy dekorowaniu tworzonych deserów.

Atrakcją była możliwość oceny organoleptycznej wypieków, czyli degustacja bułek i pączków.

Wanda Ziółkowska

01 czerwca 2017

01.06.2017r. obchodziliśmy w naszej placówce Międzynarodowy Dzień Dziecka. W tym dniu, w którym każdy, niezależnie od wieku pragnie choć na chwilę wrócić do czasów dzieciństwa, nie było przewidzianych w planie zajęć lekcji.

Uczniowie wzięli udział w zorganizowanym przez nauczyciela wychowania fizycznego, pana Dawida Krawczuka, turnieju piłki nożnej. Nasi szkolni piłkarze z poświęceniem walczyli o jak największa liczbę goli – wszystko z zachowaniem zasad fair play obowiązujących w tej dziedzinie sportu. Odbyła się faza rozgrywek grupowych, półfinały oraz finał, w którym zwyciężyła drużyna grupy III F. Miejsce drugie zajęła kl. II E, trzecie drużyna grupy III E a na czwartym uplasowała się kl I E.

Pogoda i publiczność dopisywały a wszystkie obecne tego dnia dzieci skorzystać mogły z wielu atrakcji przygotowanych na terenie szkoły. W trakcie całej imprezy można było zjeść porcję gorących frytek i kiełbaski prosto z grilla, a także specjalnie upieczone z tej okazji ciasto.. Na wszystkich czekała też niespodzianka w postaci przepysznych lodów z polewą truskawkową zakupionych przez sponsora, firmę „ETOLL”. Nie zabrakło także muzyki zagrzewającej do gry uczestników turnieju.

Dzień upłynął w pogodnej, radosnej atmosferze. Wszyscy opuszczali nasze szkolne boisko w przekonaniu, że będzie on budził tylko dobre wspomnienia.

Anna Witek.

31 maj 2017

31 Maja obchodzony był Światowy Dzień bez Tytoniu. Z tej okazji Młodzież i Wychowawcy Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Strzelinie wzięli udział w akcji plakatowania szkoły. Plakaty i hasła im towarzyszące można zobaczyć w Ośrodku oraz na stronie internetowej MOS i Facebooku. Akcja została przeprowadzona w ramach Programu Profilaktycznego.

Wychowawcy grupy II MOS Strzelin.

26 maj 2017

Dnia 26 maja 2017r w ramach Programu Profilaktycznego w sali Zespołu Placówek Oświatowych w Strzelinie uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Skoroszowicach wystawili teatrzyk "Mam swój styl - nie palę". Teatrzyk skłonił wszystkich do refleksji, czy warto zacząć palić papierosy. Przedstawienie było przygotowane na bardzo wysokim poziomie i zachwyciło nie tylko nauczycieli, ale i samych uczniów. Aktorzy w podziękowaniu otrzymali gromkie brawa.

Wanda Ziółkowska

23 maj 2017

Dnia 23 maja 2017 r. odbył się XVI Wojewódzki Marsz na Orientację „Strzelin 2017”, którego organizatorem był Zespół Placówek Oświatowych w Strzelinie oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział Ziemi Strzelińskiej w Strzelinie. Nadzór nad zawodami pełnił sędzia ogólnopolski Pan Krzysztof Lucima. Patronat nad imprezą objęło Starostwo Powiatowe w Strzelinie. Tego dnia, do zmagań przystąpiło 12 drużyn z całego Dolnego Śląska: Piławy Górnej, Dzierżoniowa, Wrocławia, Trzebnicy, Kątów Wrocławskich, Oławy, Lwówka Śląskiego, Walimia, Sobótki, Skoroszowic oraz Strzelina. Po oficjalnym otwarciu „Marszu” przez Panią dyrektor Beatę Schaffner oraz Wicestarostę Powiatu Strzelińskiego Pana Aleksandra Ziółkowskiego uczestnicy wraz z opiekunami udali się do Czerwieńca, gdzie rozpoczęły się zmagania drużynowe. Metę ustalono na Górze Bednarz (301 m n.p.m.).

Zadaniem każdej z drużyn było pokonanie 4700 metrów oraz znalezienie 12 punktów kontrolnych. Wyznaczeniem trasy, jak co roku zajęli się panowie Krzysztof i Mariusz Lucima ze strzelińskiego oddziału PTTK. Najlepiej z odnajdywaniem punktów kontrolnych poradził sobie Zespół Placówek Resocjalizacyjno – Socjoterapeutycznych z Oławy, dzięki temu zajął pierwsze miejsce, drugie - Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii ze Strzelina. Najlepszą drużyną w kategorii Ośrodków Szkolno – Wychowawczych okazała się drużyna z Dzierżoniowa, natomiast drugie miejsce zajęli uczniowie z Piławy Górnej. Podczas tej edycji Marszu uczniowie mogli popisać się również swoją wiedzą. Przed imprezą wszyscy uczestnicy zaznajomili się z historią i legendami Ziemi Strzelińskiej, a po pokonaniu trasy każda z drużyn mogła obejrzeć scenki o tej samej tematyce. Następnie wszystkich czekał konkurs wiedzy o Ziemi Strzelińskiej. Okazało się, że najwięcej informacji z wcześniej przygotowanych pomocy naukowych zapamiętała drużyna z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Strzelinie i tym samym wygrała konkurs. Nie zabrakło ogniska i pieczenia kiełbasek przy pięknych widokach, jakie rozpościerają się z Góry Bednarz. XVI Marsz na Orientację był wyjątkowo liczny i udany. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze szerszym gronie, przy tak samo słonecznej pogodzie i w równie wspaniałym miejscu.

Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych w Strzelinie składa serdeczne podziękowania Panom Krzysztofowi i Mariuszowi Lucimie za pomoc w organizacji marszu oraz sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Strzelinie, Lokalnej Grupie Działania Gromnik w Strzelinie, Urzędowi Miasta i Gminy w Strzelinie, Piekarni „Muszyński” w Szczawinie, Hurtowni art. Spożywczych „VIKA” w Szczawinie oraz Firmie „Etoll” w Strzelinie.

Dziękujemy za okazane wsparcie.

11 - 15 maj 2017

Realizując przygotowanie do podjęcia praktyk w ramach programu innowacji pedagogicznej pn.: „Socjoterapia przez pracę”, w dniach 11 i 15 maja 2017 r. uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum odwiedzili zakład mechaniki pojazdowej „SERWIS OGUMIENIA – SUDACKI PIOTR” w Strzelinie przy ul.Kamiennej.

Uczniowie zwiedzili warsztat i dowiedzieli się, że praca mechanika wymaga ciągłej nauki, poznawania nowych modeli, rozwiązań i technologii. Trzeba nadążać za nowoczesnymi technologiami, bo większość pojazdów zaopatrzona jest dziś w skomplikowane elektroniczne i komputerowe układy. Dlatego obraz mechanika jako fachowca od wszystkiego, który jest w stanie naprawić wszystko przy użyciu podstawowych narzędzi coraz bardziej odchodzi do przeszłości.
Mechanik może pracować w fabryce samochodów, jednak najczęstszym miejscem jego pracy jest warsztat lub serwis samochodowy.

Wanda Ziółkowska.

05 maj 2017

Zespół Placówek Oświatowych w Strzelinie przy współpracy z PTTK Oddział Ziemi Strzelińskiej organizuje XVI już Marsz na Orientację.

Serdecznie zapraszamy wychowanków Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych oraz Ośrodków Szkolno – Wychowawczych do wzięcia udziału w marszu, który ma na celu integrację młodzieży poprzez aktywne spędzanie czasu wolnego w otoczeniu pięknej przyrody Ziemi Strzelińskiej. Podczas imprezy uczestnicy otrzymają mapy, zgodnie, z którymi odnajdywać będą wskazane punkty kontrolne. Odbędzie się również konkurs wiedzy o Ziemi Strzelińskiej.

Rozpoczęcie imprezy – ZPO w Strzelinie, 23.05.2017r, godzina 9:00 następnie przejazd na miejsce startu drużyn – Stachów – Czerwieniec. Meta – wzniesienie Bednarz – Wzgórza Lipowe, gdzie odbędzie się piknik przy ognisku oraz wręczenie pucharów i dyplomów.
Regulamin dotyczący marszu dostępny jest na naszej stronie internetowej MOS Strzelin www.mos-strzelin.pl w zakładce do pobrania.

Zgłoszenia przyjmowane są codziennie do 16 maja 2017r pod numerem telefonu 71 39 27 830

Gwarantujemy świetną zabawę i niesamowite wrażenia w obcowaniu z przyrodą.

28 kwietnia 2017

28 kwietnia br. Wychowankowie MOS przygotowali uroczystość z okazji rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obrazowe scenki, podparte komentarzem narratora, przybliżyły publiczności wydarzenia z końca XVIII wieku. Talent aktorski oraz swoboda i prostota przekazu sprawiły, że występujący zostali nagrodzeni owacjami na stojąco, a Panie Dyrektor , w ramach podziękowania, każdemu z osobna uścisnęły dłoń.

Gratulujemy występu!

Kamila Gil, Iryna Kaczmarczyk

26 kwietnia 2017

Wielkimi krokami zbliża się utęskniony dla uczniów koniec roku szkolnego, ale właśnie teraz jest pora, by pomyśleć, co dalej, zwłaszcza dla chętnych do podjęcia od września nauki połączonej z praktykami.
W bieżącym roku szkolnym w ZPO w Strzelinie z powodzeniem realizujemy program innowacji pedagogicznej pn.: „Socjoterapia przez pracę”, w ramach którego wychowankowie MOS w Strzelinie odbywają przyuczenie do zawodu bezpośrednio w zakładach pracy. W oparciu o ich dobre praktyki i doświadczenia, którymi chętnie dzielą się ze swoimi młodszymi kolegami, dociera do nas coraz więcej sygnałów od młodszych uczniów deklarujących chęć przyłączenia się do programu. Wychodząc im naprzeciw wspólnie z Ochotniczym Hufcem Pracy w Strzelinie postanowiliśmy, oprócz prowadzenia stałej działalności informacyjnej poszerzyć w tym roku działalność rekrutacyjną o promowanie praktyk bezpośrednio w zakładach pracy. I tak w dniu dzisiejszym od Zakładu Stolarskiego Pana Zygmunta Wojtowicza w Gęsińcu, rozpoczęły się odwiedziny pierwszej grupy kandydatów w zakładach pracy. Dzięki temu przyszli uczniowie mogą na własne oczy zobaczyć rzeczywiste warunki odbywania praktyki, zakres prac charakteryzujących zawód stolarza, a nawet poprzyglądać się swoim starszym kolegom przy pracy, co jest bezcennym doświadczeniem w wyborze przyszłego zawodu. W najbliższych dniach kolejne dwie grupy młodzieży zwiedzą Zakład Stolarski w Gęsińcu. W planach mamy jeszcze wycieczki do warsztatu mechaniki samochodowej, piekarni i cukierni.

Wanda Ziółkowska.

23 kwietnia 2017

Miesiąc kwiecień był w naszej szkole miesiącem promowania kulturalnego języka, bez wulgaryzmów oraz nie akceptowanych przez normy społeczne słów. Wychowawcy gr.I w ramach pracy Zespołu Profilaktycznego zainicjowali akcję "Stop wulgaryzmom", jej owocem są gazetki tematyczne w każdej klasie, plakaty oraz wyeksponowane słowa, których można użyć w chwili większych emocji.

Joanna Merończyk

19 kwietnia 2017

W dniu 19 kwietnia 2017 roku, z inicjatywy wychowawcy grupy III MOS – przewodniczący szkoły, uczeń klasy III gimnazjum – Maciej Błaszczyk przypiął na okrycia wierzchnie obecnego w placówce personelu żółte żonkile na znak upamiętniający 74. rocznicę powstania w getcie warszawskim, którą wspominamy, oddając cześć poległym. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Są związane z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.
Przypinając je do swojej odzieży dajemy znak, że pamiętamy o powstaniu i skłaniamy siebie i innych do refleksji. Również na głównej tablicy grupy znalazła się informacja o rocznicy wraz z symbolicznymi kwiatami. Uzupełnieniem akcji była pogadanka okolicznościowa z wychowankami i obserwacja relacji z obchodów rocznicy podczas wieczornych wiadomości.

Ewelina Niemczyńska

04 kwietnia 2017

Dnia 04.04.2017 w Domu Kultury w Kondratowicach odbył się Międzypowiatowy konkurs piosenki współczesnej. W konkursie udział wzięli uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych ze Strzelina. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Strzelinie reprezentowały dwie osoby Patryk Libera i Andrzej Micorek, który otrzymał wyróżnienie.

Gratulacje.

Maria Ćmikiewicz.

29 marzec 2017

W środę 29 marca 2017 w Gr. III MOS w Strzelinie zorganizowano wieczorne czytanie poezji w ramach szkolnego programu czytelniczego pn.: "Książka mój - najlepszy przyjaciel". Chłopcy przy subtelnym świetle świec czytali na głos wiersze Szymborskiej, Tuwima, Mickiewicza, Osieckiej, Grechuty i Gałczyńskiego, a następnie omawiali je w trakcie wywołanej dyskusji. Niektóre z utworów mają swoje wersje śpiewane, jak np. "Wspomnienie", "Nie dokazuj" czy "Sing, Sing", i zostały przez grupę odsłuchane. Całemu przedsięwzięciu towarzyszył podniosły i liryczny nastrój, który udzielił się młodzieży na resztę wieczoru. Miało to niezaprzeczalne walory nie tylko edukacyjne, ale i wychowawcze.

Ewelina Niemczyńska.

24 marzec 2017

W dniu 24 marca 2017 r. w Wołowie odnieśliśmy sportowy sukces - nasz utalentowany uczeń Jacek Jakubowski zajął zaszczytne II miejsce w Mistrzostwach Dolnego Śląska w Tenisie Stołowym organizowanym w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wołowie. Impreza ta odbyła się pod honorowym patronatem Wojewody Dolnośląskiego oraz Starosty Powiatu Wołowskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Tygodnik Lokalny „Kurier Gmin”.

Jacek z dużą gracją i swobodą pokonał swoich konkurentów, przegrał jedynie mecz finałowy. Natomiast Damian Piętak zajął wysoką 11 lokatę. W zawodach brało udział ponad 40 chłopców i 20 dziewcząt.

Zawody były na wysokim poziomie z zachowaniem zasad fair play. Niewątpliwie było to możliwe nie tylko dzięki doskonałemu przygotowaniu wszystkich zawodników, ale przede wszystkim świetnej organizacji zawodów.

Wanda Ziółkowska.

23 marzec 2017

Dnia 23.03.2017r w godzinach 9:00 – 12:00 na hali sportowej przy ulicy Staromiejskiej w Strzelinie odbył się szkolny dzień sportu uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Strzelinie.

W programie znalazł się Turniej Piłki Halowej, w którym wzięło udział 6 drużyn, które rywalizowały w dwóch grupach. W grupie pierwszej znalazły się drużyny nauczycieli, klasy IE i IIE. W grupie drugiej znalazły się klasy IIIE, IIIF oraz reprezentacja OHP. W grupie pierwszej pierwsze miejsce zdobyła drużyna nauczycieli (w składzie: Krzysztof Margan, Andrzej Balt, Wojciech Moliński i Dawid Krawczuk). Po zwycięstwach 7:1 z klasą IIE i 8:0 drużyną IE, drugie miejsce zdobyła reprezentacja IE (dzięki wygranej 3:1 IIE), ostatnie miejsce w grupie pierwszej zajęła klasa II E. W drugiej grupie zwyciężyła klasa 3F, która w dwóch meczach zebrała 4 punkty (remis 3:3 z OHP i zwycięstwo 3: 1 z 3E). Drugie miejsce i awans do półfinału uzyskała klasa IIIE, która zwyciężyła z reprezentacją OHP 3: 1 i uzbierała 3 punkty w swojej grupie.

W pierwszym półfinale spotkały się drużyny nauczycieli i klasy IIIE, mecz zakończył się wynikiem 7:0 na rzecz wychowawców, którzy awansowali do finału. Drugi półfinał wygrała klasa IIIF, która po jednostronnym widowisku pokonała klasę IE 4:1 awansując do finału. Chwilę później odbył się mecz o trzecie miejsce, w którym spotkały się klasy IIIE i IE, po zaciętym boju wygrała drużyna IIIE, która strzeliła 3 bramki tracąc przy tym tylko jedną.

W wielkim finale nauczyciele podejmowali klasę IIIF. Mecz zakończył się wynikiem 7:1, a cały turniej wygrała drużyna nauczycieli, którzy w całym turnieju stracili tylko dwie bramki.

Podczas turnieju zawodnicy rywalizowali o tytuły króla strzelców, najlepszego asystującego, mistrza klasyfikacji kanadyjskiej, najlepszego bramkarza i wyróżnienie specjalne.
W klasyfikacji króla strzelców (licząc też drużynę nauczycieli) wygrał nauczyciel wychowania fizycznego Dawid Krawczuk, najlepszym asystującym turnieju został Pan Andrzej Balt, w klasyfikacji kanadyjskiej (bramki + asysty) ponownie Dawid Krawczuk, najmniej puszczonych bramek i tytuł najlepszego bramkarza zdobył nauczyciel angielskiego Wojciech Moliński, który w całym turnieju wpuścił tylko dwie bramki.

W klasyfikacjach pomijających zawodników z drużyny nauczycieli nagrodzeni zostali następujący uczniowie. Królem strzelców został Dawid Bodziony z klasy IIIF, najlepiej asystującym został Jacek Cieleń (z tej samej drużyny), który zdobył też tytuł w klasyfikacji kanadyjskiej, bramkarzem turnieju został Piotr Kaparnik, który również reprezentował wicemistrzów.

Specjalne wyróżnienie dostał Andrzej Nicorek za niesamowite parady bramkarskie i ratowanie swojej drużyny z wielkich tarapatów.

Dawid Krawczuk

16 marzec 2017

W czwartek 16 marca w naszej placówce rozpoczęła się kolejna akcja profilaktyczna, poświęcona tym razem dopalaczom. W czasie jej trwania młodzież naszej szkoły będzie miała okazję zapoznać się z pracami plastycznymi na ten temat. W działania zaangażowały się wszystkie cztery grupy wychowawcze, przygotowując m.in. plakaty, rysunki, plakietki na okna, i napisy (hasła) na schody. Wszystkie prace wyeksponowano na głównym korytarzu naszej szkoły, tak by mogły uczyć i przestrzegać młodzież, przed tym nowym i bardzo groźnym rodzajem narkotyków.

Realizator akcji: II Grupa Wychowawcza MOS Strzelin.

09 marzec 2017

Na przełomie lutego i marca 2017 roku uczniowie gimnazjum przy Zespole Placówek Oświatowych w Strzelinie wzięli udział w zajęciach warsztatowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w ramach szkolnego programu profilaktycznego. Uczestnicy zajęć utwierdzili się w przekonaniu, jak ważne dla życia poszkodowanego człowieka jest natychmiastowe podjęcie działań ratowniczych. Przypomnieli sobie także najważniejsze numery telefonów instytucji, które powinny być powiadomione o zagrożeniu zdrowia lub życia. W trakcie zajęć omówiono, zaprezentowano i przećwiczono, jak powinno wyglądać zgłoszenie zdarzenia i podjęcie podstawowych działań ratowniczych z zachowaniem własnego bezpieczeństwa. Zajęcia zakończyły się zaprezentowaniem młodzieży wzoru karty ICE oraz uświadomieniem znaczenia i znajomości własnej grupy krwi. W trakcie zajęć wykorzystano tablicę do nauki pierwszej pomocy obrazująca poszczególne czynności resuscytacyjne oraz ogólne zasady wzywania pomocy, fantoma do ćwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, atrapy telefonów komórkowych oraz podręczniki do nauki pierwszej pomocy z programu WOŚP pn.: „Ratujemy i uczymy ratować”. Same ćwiczenia praktyczne spotkały się z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem młodzieży, pomimo, że nie stanowiły dla niej nowości.

Autor i realizator zajęć: Ewelina Niemczyńska – wychowawca MOS w Strzelinie

27 luty 2017

W poniedziałek po feriach uczniowie klas III gimnazjum, zgodnie z harmonogramem realizacji programu orientacji zawodowej, wybrali się z wychowawcą do biura Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Strzelinie. Przedsięwzięcie miało na celu przybliżyć młodzieży instytucję zajmującą się realizacją usług rynku pracy, nakierowanych na młodzież w wieku 18-25 lat. W czasie wizyty uczniowie poznali szczegóły działalności MCK OHP w obszarach szkoleń zawodowych i pośrednictwa pracy, a przede wszystkim dowiedzieli się, jak i gdzie mogą otrzymać profesjonalną pomoc i wsparcie w kreowaniu swojej dalszej ścieżki edukacji i pracy, po skończeniu gimnazjum i osiągnięciu pełnoletniości. Młodzież była bardzo zainteresowana tematem i zadawała dużo pytań, na które otrzymała wyczerpujące odpowiedzi. Na koniec spotkania uczestnicy wypełnili ankiety, przez co trafili do bazy danych MCK OHP. Dzięki temu będą mogli, w niedalekiej przyszłości, w o wiele łatwiejszy i szybszy sposób skorzystać z pomocy i oferty biura odpowiadającej ich indywidualnym zainteresowaniom i predyspozycjom.

Sporządziła: Ewelina Niemczyńska